Vasten en de aarde Vasten en de aarde



Deelnemers
  ● Annet Betsalel, cultureel medewerker Joodse Gemeente Bussum – over de
ethiek van tzoem (beperking) en tikoen olam (herstel van de wereld).
  ● Abdulwahid van Bommel, voormalig moslimgeestelijk verzorger, schrijver en
vertaler – over sawm (vasten) en taqwa (Godsbewustzijn) als weg naar
evenwicht (al-mīzān) en rechtvaardigheid.
  ● Vader Shenouda, pastoor van de koptisch-orthodoxe Verenakerk in Bussum
–over de ascetische traditie van de woestijnvaders en hun lofzang op de
schepping.(was helaas verhinderd; kennis over de vastentraditie in de koptisch-orthodoxe kerk werd ingebracht door Jan-Willem Henfling)
  ● Pastoor Koppers, rooms-katholieke parochie Bussum en Naarden – over
Laudato Si’, eenvoud, rentmeesterschap en de ecologische bekering waartoe
paus Franciscus en zijn opvolger oproepen.

Gespreksleiding: ds. Leendert van der Sluijs (voorganger Sion Gemeente Bussum en
presentator/redacteur bij Gooi-TV).

Opzet van de avond
1. Welkom
2. Korte inleidingen (ieder ca. 7 minuten) over de betekenis van vasten in de eigen traditie.
3. Rondetafel gesprek:
● Wat leren onze tradities over bescheidenheid en zelfbeheersing? Is er een gemene deler?
● Kunnen we spirituele soberheid verbinden met de ecologische crisis, het klimaatprobleem?
● Raken religieuze rituelen aan lokale en mondiale ongelijkheid en rechtvaardigheid?
4. Gesprek met de aanwezigen en gezamenlijke reflectie op wat we vandaag concreet kunnen doen — individueel en als gemeenschap — om onze spirituele houding, of gedrag als gelovige te vertalen naar duurzamer handelen? Kan de vasten volgens onze tradities daaraan bijdragen?

Doel
Deze avond is geen debat, maar een moment, aan de vooravond van de vasten en ramadan om inzicht en bezinning te delen.
We zoeken naar een taal van gemeenschappelijke bescheidenheid en willen van elkaar leren: hoe kunnen we leven met genoeg — voor onszelf én voor de aarde?

Organisatie
Deze bijeenkomst wordt georganiseerd door de werkgroep Groene Golf van de Protestantse gemeenten Bussum en Naarden.

 

terug
 

Laatste nieuws

 

Buig niet Buig niet

                                                   

'Buig Niet', is de titel van het meest recente boek (2025) van ds. Ad van Nieuwpoort/. Hij noemt het een pamflet. Een oproep om geestelijk weerbaar te zijn.
In het bijzonder in het boek ‘Daniël’, staan teksten waarmee de Bijbel ons meer weerstand biedt dan drones en raketten, aldus ds. Van Nieuwpoort.  Zondag 8 februari a.s. was hij gastpredikant in de Grote Kerk in de vestingstad. Teksten uit de Bijbel uit het boek 'Daniel' staan centraal. De dienst maakte veel indruk. Via de beeldregistratie kun je het nog meebeleven. 
Zondag 8 februari 2026 u2

lees meer »
 
Kerkbalans 2026 Kerkbalans 2026

                                                                      

Wat betekent kerk-zijn voor u?
Voor de éėn is dit samen de eredienst vieren, luisteren naar Gods woord en elkaar ontmoeten. Voor de ander is dit dienstbaar zijn en naar elkaar omzien. Voor iedereen is het dus anders. Over éėn ding zijn we het met elkaar eens. De kerk is een plek waar we mogen delen in geloof, hoop en liefde. Kortom: de kerk doet ertoe. Geef vandaag voor de kerk van morgen, ook uw bijdrage doet er toe. 

 

 
Zinspiratie Zinspiratie

                                                                                         

CCIV, voluit de Centrale Commissie Interkerkelijk Vormingswerk, heeft onder de titel 'Zinspiratie' een gevarieerd programma voor seizoen 2024-2025 samengesteld: Zinspiratie in Naarden-Bussum (cciv.nl)

De lezingen hebben betrekking op theologie, religie, maatschappelijke betrokkenheid van kerken, sociale en ethische vraagstukken en filosofie. CCIV trekt voor de cursussen en lezingen docenten / sprekers aan die naam maakten op het onderwerp van hun presentatie.  
CCIV, voluit de Centrale Commissie Interkerkelijk Vormingswerk, heeft onder de titel 'Zinspiratie' een gevarieerd programma voor seizoen 2025-2026 samengesteld.

Dinsdag 24 februari 2026 om 14.00  uur Claudia de Raadt | De molen De Onrust in Muiderberg in de Spieghelkerk Bussum.

lees meer »